Levegőtisztaság-védelem - Országos Levegőterhelés-csökkentési Program

PM10 Csökkentési Program (az Országos Levegőterhelés-csökkentési Program előzménye)

2008-ban hatályossá váltak az EU 2008/50/EK levegőminőségi irányelvében található, kisméretű szálló porra (PM10-re) vonatkozó levegőminőségi határértékek. Ezeknél a határértékeknél hazánk egyes területein még ma is magasabb a szennyezettség, és emiatt kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen.

A környezetvédelmi hatóságok az EU szabályozás szerint készítettek levegőtisztaság-védelmi intézkedési programokat. Mivel ezek ütemezett végrehajtásával sem csökkent kellő mértékben a levegő PM10-szennyezettsége, a Kormány 1330/2011. (X. 12.) határozatával a kisméretű szálló por (PM10) csökkentése érdekében ágazatközi intézkedési programot fogadott el. Ez a program közel egy évtizeden át volt hatályos, amely időszak alatt a megfogalmazott 33 célkitűzés közül számos megvalósult, több esetben pedig jelentős javulást sikerült elérni, elsősorban a közösségi közlekedés fejlesztésének köszönhetően. Az évtized végére azonban az egyes légköri szennyező anyagok nemzeti kibocsátásainak csökkentéséről szóló 2016/2284/EU irányelv alapján egy átfogó, nem csak a PM10-re vonatkozó, komplex légszennyezés-csökkentési programot kellett elfogadnia és kihirdetnie valamennyi EU ország kormányának.

Ennek megfelelően hazánkban az 1330/2011. (X.12.) Kormányhatározatot az Országos Levegőterhelés-csökkentési Programról (a továbbiakban: OLP) szóló 1231/2020. (V. 15.) Kormányhatározat váltotta fel.  Az OLP program öt komponens – a PM2,5, a nitrogén-oxidok, a kén-dioxid, az ammónia és a nem metán illékony szerves vegyületek – csökkentési programját is magában foglalja a levegő minőségének javítása érdekében. A program konkrét célkitűzése, hogy 2030-ig a kisméretű részecske emisszió 55 százalékkal, az ammónia kibocsátás 32 százalékkal, a kén-dioxid kibocsátás 73 százalékkal, a nem metán illékony szerves anyagok kibocsátása 58 százalékkal, a nitrogén-oxidok kibocsátása pedig 66 százalékkal csökkenjen az országban a 2005-ös szinthez képest.

Országos Levegőterhelés-csökkentési Program

A levegőminőségre vonatkozó hosszú távú célok teljesítése érdekében az EU 2016 végén hatályba léptette az egyes légköri szennyező anyagok kibocsátásának csökkentéséről szóló 2016/2284 irányelvet (NEC), amely nemzeti kibocsátás-csökkentési kötelezettséget ír elő a tagországok kormányai számára.

Az új NEC irányelv szerint a tagállamoknak többek között teljesítenie kell a nemzeti levegőszennyezés-csökkentési programok kidolgozását, végrehajtását, valamint rendszeres aktualizálását, annak érdekében, hogy megfeleljenek a kibocsátáscsökkentési kötelezettségeknek. Előírja továbbá a tagállamoknak, hogy készítsenek nemzeti emisszió-katasztereket és előrejelzéseket, valamint rendszeresen frissítsék azokat, és arra kötelezi őket, hogy lehetőség szerint kövessék nyomon a levegőszennyezésnek az ökoszisztémára és egészségre gyakorolt káros hatásait. 

Az irányelv valamennyi EU ország számára meghatározza a 2030-ra elérendő éves összkibocsátási határértéket az öt kiemelt légszennyezőre vonatkozóan. Magyarország az irányelv szerinti kötelezettségnek eleget tett. Konkrét célkitűzés, hogy 2030-ig a PM2,5 emisszió 55 százalékkal, az ammóniakibocsátás 32 százalékkal, a kén-dioxid-kibocsátás 73 százalékkal, a nem metán illékony szerves anyagok kibocsátása 58 százalékkal, a nitrogén-oxidok kibocsátása pedig 66 százalékkal csökkenjen az országban a 2005-ös szinthez képest. A program a célok eléréséhez 5 szektorra, az ipari szereplőkre, a mezőgazdaságra, a közlekedésre, az energetikára és a lakosságra vonatkozóan fogalmaz meg intézkedéseket. Az OLP irányt szab az ágazati szabályozások, támogatások elkövetkező években kívánatos változásához, a legfontosabb légszennyezők kibocsátásának csökkentése érdekében.

A hazai program kidolgozását 22 külföldi és 30 hazai országos stratégia, irányelv, cselekvési terv, illetve program áttekintése előzte meg annak érdekében, hogy összhangban lehessen a már meglévő, levegőterheltséget érintő országos intézkedésekkel, és a lehető leghatékonyabb módon segítse a csökkentést. Az OLP előkészítésében a hatóságok, minisztériumok, háttér- és kutatóintézetek, szakmai szervezetek, illetve civil szervezetek is részt vettek. A hatásvizsgálatok alapján várhatóan több mint 50 százalékkal mérséklődhetnek a környezeti és az emberi egészséget érintő kockázatok.

olp_plakat.jpg

 

Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat

Az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat működtetése és fejlesztése teszi lehetővé a jó minőségű légszennyezettségi adatok biztosítását a hazai és nemzetközi szervezetek részére, valamint a lakossági tájékoztatást. A mérőhálózatra vonatkozóan további információk, aktuális és archivált adatok, értékelések, a mérőállomásokkal kapcsolatos további információk megtalálhatók az OLM honlapján: www.levegominoseg.hu.


Légszennyezéssel összefüggő irányelvek és rendeletek